Hotely a letenky » Ženeva (Geneva)

Geneva (Ženeva)

Obecne informace o Geneva (Ženevě)

Ženeva leží v západní části Švýcarska nedaleko od hranic s Francií. Ženeva je druhým největším městem v zemi a mluví se v ní převážně francouzsky, což plyne především z její polohy. Geneva nebo též Genève leží na Ženevském jezeře a řece Rhone, která z jezera vytéká. Ženeva má 185tis. obyvatel s aglomerací a kantonem pak 650tis.

Historie Geneva (Ženevy)

Z historického hlediska Ženevu nepotkal nějaký pohnutý osud. Je to dáno i tím, že celé Švýcarsko je neutrálním státem, čili se neúčastnilo žádných válečných machynací a nemá ani vlastní armádu. Na počátku 5. století se tehdejší Geneva stala sídlem biskupů a později také sídlem burgunských králů. V této době zaznamenala zrychlený vývoj a krásy zdejší oblasti tehdy obdivovaly nejedny šlechtické rody z celé Evropy. Od 16. století se pak vedou spory o příslušnosti Ženevy. Město Ženeva je postupně prohlašováno za hlavní část Ženevské republiky, poté spojeneckým místem Švýcarského spřízenectví, dále švýcarským kantonem a v roce 1848 podepisuje spolkovou ústavu Švýcarska a stává se její součástí.

Ekonomie Geneva (Ženevy)

Ženeva jako druhé největší město sdružuje velké množství firem a podílí se hlavní měrou na velmi dobré ekonomické situaci západního ale i celého Švýcarska. Ženeva je zároveň velmi vyhledávaným místem turistů a také sídlem řady světoznámých organizací jako jsou OSN, Červený kříž, WHO, ITU, CERN a další. CERN jako středisko výzkumu je jednou z nejvíce se rozvíjejících organizací, nejznámější výzkumným odvětvím je pak zkoumání nových částic a simulace teorie velkého třesku. Díky velmi dobré ekonomice se Ženeva stala také střediskem bankovnictví a obchodním centrem.

Významná kulturní zařízení Geneva (Ženevy)

  • katedrály - katedrála sv. Petra (románsko gotická stavba z 9.století)
  • ostatní stavby - radnice (z 15.století), Palác Národů (sídlo OSN), památník Reformace (1917), památník Servetus (1903), vodotrisk (dominantna, 140m)
  • muzea - Muzeum Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Muzeum umění a dějin, Muzeum hodin
  • akce - ženevský autosalon (každoroční světoznámý autosalon), EURO 2008 (mistorvstvi evropy ve fotbale)

Cestování do Geneva (Ženevy)

  • autobus : Praha - Ženeva (Geneva) 13h.
  • vlak : Praha - Ženeva (Geneva) 13h 21min.
  • letadlo : Praha - Ženeva (Geneva) 1h 5min.