Hotely a letenky » Basilej (Basel)

Basilej (Basel)

Obecné informace o Basel (Basileji)

Basilej je situována v severozápadní části Švýcarska u hranic mezi Německem a Francií, tudíž převážná většina zdejšího obyvatelstva umí německy i francouzsky a na úřadech tyto řeči využívají. Basilejí protéká řeka Rýn, která rozděluje město na dvě části. Basilej je ve svém kantonu dominantní, kulturním a obchodním centrem se zaměřením především na chemický průmysl.

Historie Basel (Basileje)

Založení Basileje sahá do dob Římské říše a to zhruba do poloviny prvního století před naším letopočtem. Jelikož se Basilej nachází na pomezí tří států nebyla v její historii nouze o konflikty. Byla několikrát obsazena okolními národy jako byly Alemani, Frankové a Burgundi. Město bylo také dějištěm neúspěšného koncilu s úmyslem zlepšit vztahy v katolické církvy.

Ekonomie Basel (Basileje)

Jak již bylo zmíněno Basilej je centrem chemického průmyslu, kterému zdatně sekunduje průmysl farmaceutický. Basilej je považována za takové typické švýcarské město, kde převládají klasické dovednosti jako je výroba kvalitních hodinek a čokolády. Díky blízkosti do Německa a Francie je Basilej z hospodářského hlediska velmi důležitým exportérem, díky kterému již několik desetiletí vzrůstá tamní životní úroveň. Jako snad každé větší město ve Švýcarsku je i Basilej zaměřena na cestovní ruch, kde využívá především svých dochovaných architektonických staveb a také zřícenin z dob Římské říše. A stejně jako v ostatních větších městech Švýcarska má své místo ve zdejší ekonomice i bankovnictví.

Významná kulturní zařízení Basel (Basileje)

  • muzea - románské muzeum (muzeum předmětů z nedalekého naleziště), Kunstmuseum (muzeum výtvarného umění), Museum Jean Tinguelty (muzeum s uměleckými předměty), Papiermühle (, muzeum papíru, možnost vyrobit vlastní papír)
  • kostely - Balser Münster (katedrála z 11. století)
  • ostatní stavby - Městská radnice (radnice z 16. století), hradby se vstupní branou (staré více jak 700 let)

Cestování do Basel (Basileje)

  • autobus : Praha - Basilej (Basel) 9h 40min.
  • vlak : Praha - Basilej (Basel) 14h 11min.
  • letadlo : Praha - Basilej (Basel) 1h. 10min.