Hotely a letenky » Vídeň (Wien)

Wien (Vídeň)

Obecné informace o Vídni

Wien je největším a hlavním městem Rakouska. Žije zde víc jak 1,6 mil. obyvatel, kteří jsou hrdí, že Wien (její historická část) byla zapsána v roce 2001 na Seznam světového bohatství UNESCO. Wien leží na řece Dunaj a je považována za politické, hospodářské a kulturní centrum Rakouska.

Historie Vídně

Wien dosáhla svého největšího vzestupu za doby Rakouska-Uherska, ale její založený sahá až do 1. století, kdy na území současné Wien byl Římany založen vojenský tábor. Řada budov postavených nejen za vlády Habsburgů, prošla několika etapami přestaveb, které byly zapříčiněny několikanásobnou okupací, jak ze strany Napoleona, tak především během světových válek. Kvůli blízké poloze k českým zemím, již za dob Rakouska-Uherska zabírala česká komunita významnou menšinu a podílela se na vývoji města.

Ekonomie Vídně

Již z důvodu polohy ve středu Evropy, má Wien dobrou šanci na propojování východní a západní Evropy. Tento stav pozitivně ovlivňuje ekonomickou situaci ve městě a také statut hlavního města a tudíž správního střediska Rakouska. Vídeň je současně sídlem několika evropských institucí jako jsou UNOOSA, OPEC a OBSE. Velmi významnou roli v současné době zaujímá turistika, která se během druhé poloviny 20. století velmi rozmohla a kvalita služeb ve Wien je na vysoké úrovni.

Významná kulturní zařízení Vídně

  • katedrály a kostely - Stephansdom (katedrála ze 13.století),
  • hrady a zámky - Schönbrunn (císařský palác), Gloriette (letohrádek), Hofburg (hrad Habsburgů z 13.století)
  • pomníky - Karlskirche (pomník obětem moru),
  • architektonické zajímavosti - Hundertwasser haus (obytný komplex), Mariahilfer Strasse (slavná ulice), Secession (styl Atr Nouveau)
  • zábava - Prater (zábavní centrum)
  • hudba - Volksoper (státní opera), Beethoven haus (rodný dům Beethovena)
  • muzea - Museumsqartieru (na Mariahilfer strasse), Albertina (výstavní síň)

Cestování do Vídně

  • autobus : Praha - Wien 4,5 h.
  • vlak : Praha - Wien 4,5h.
  • letadlo : Praha - Wien 45min.

Prater

Prater je hlavním zábavním centrem celé Wien. Je velmi hojně navštěvována turisty z celého světa. Nejznámnější atrakací tohoto pouťového parku je Obří kolo známé v Rakousku jako Reisenrad, které bylo postaveno a uvedeno do provozu již v roce 1897. Celý zábavní park je vytvořen jako labyrint, kterým prochází návštěvníci mezi jednotlivými atrakcemi. Mezi klasické atrakce patří horské dráhy, domy hrůzy, kolotoče, střelnice, herny, kasina atd. Cena na jednotlivé atrakce se pohybuje v rozmezí 1 - 10 eur.