Hotely a letenky » Curych (Zurich)

Zurich (Curych)

Obecné informace o Zurich (Curychu)

Curych leží na severu Švýcarska u Curyšského jezera, má 365tis. obyvatel a je největším městem ve státě. Curychem protéká řeka Limmat, která je jedním z odtoků jezera. Curych je považováno za jedno z nejhezčích měst a vysoká životní úroveň je zde vidět na každém rohu. Curych kromě krásných staveb a zelení opředených parků má dobře také vyvinut zábavní průmysl, kterému vévodí velké ruské kolo asi 30m od Curyšského jezera. Ve městě není mnoho výškových budov, aby se zbytečně nevytvářel kontrast v městské zástavbě, také proto je z ruského kola výhled skoro na celé město.

Historie Zurich (Curychu)

První zmínky o Curychu jsou z dobu Římské říše, kde na místě pozdějšího města Zurich vyrostla celnice. Statut města dostal Curych až na konci 9. století, ale již předtím se Curych výrazně rozvíjel a to především v nynějším oděvním průmyslu a vším s ním spojeným. Velkého rozkvětu a to především stavebního město zažívalo v 15 a 16. století a řada budov se dochovala i dodnes.

Ekonomie Zurich (Curychu)

Z ekonomického hlediska je Curych centrem snad celé země. Kvůli vytvořeným cechovním domům se toto město rozvíjelo až do současné podoby, kdy je známo především bankovnictví. Rozvoji tohoto odvětví bylo dosaženo po otevření curyšské burzi v roce 1887. Po celém světě jsou od té doby známé švýcarské banky jako jméno spolehlivosti a přesnosti. Díky bankám se z Curychu stalo nejbohatší město a vše se odráží v nejluxusnějších obchodech, které lemují především úplné centrum města a slavnou Bahnhofstrasse, na které má sídlo většina významných švýcarských bank. Dalším významným odvětvím z kterého připadají finance do městské kasy je turismus, kterého si ve městě váží, což jde vidět na krásně upravených parcích a ulicích, kde jen stěží najdete na zemi odpadky.

Významná kulturní zařízení Zurich (Curychu)

  • muzea - Schweizerisches Landesmuseum (švýcarské zemské muzeum), Kunsthaus (Dům umění)
  • kostely - St. Peterskirche (protestantský kostel s velkým ciferníkem), Fraumünster (kostel s krásným průčelím)
  • divadla - Schauspielhaus (městské divadlo), Opernhaus (státní opera)
  • univerzita - ETH (světoznáma technická univerzita s mnoha nositely Nobelovy ceny)

Cestování do Zurich (Curychu)

  • autobus : Praha - Curych (Zurich) 10h 30min.
  • vlak : Praha - Curych (Zurich) 11h 25min.
  • letadlo : Praha - Curych (Zurich) 55min.