Hotely a letenky » Londýn (London)

London (Londýn)

Obecné informace o London (Londýně)

Londýn je hlavním městem Anglie a protéká jím řeka Temže. V Londýně žije asi 7,5 mil. obyvatel z toho je zhruba 76% angličanů a zbytek přistěhovalců (Indové, Pákistánci, Afričani, atd.). Centrem zábavy a obchodu je v městě Westminster, kde sídlí i vláda Velké Británie. I díky těmto přistěhovalcům je Londýn s okolím třetí největší konglomerací v Evropě. Londýn je kulturní, ekonomické i zábavní centrum celé Anglie. Doprava v Londýně je poměrně komplikovaná, hlavně, kvůli obrovskému počtu aut, které denně dojíždí do centra města za prací, jedná se zhruba o 300tis. lidí. V současné době se zavádí mýtné za vjezd do centra, které již v testovacím provozu snížila počet aut v centru. Další již světoznámou záležitostí jsou dvoupatrové autobusy tzv. Dubledeckery. Londýn disponuje 5 mezinárodními letišti v blízkém (Heathrow) či vzdálenějším okolí (Getwick, Stansted, Luton, City). Londýn je i významným vzdělávacím centrem, zdejší Londýnská Univerzita je největší na světě. Další slavné a dobře hodnocené univerzity jsou Imperial College London a University College London a menší Brunel University, City University, Imperial College London, Middlesex University, University of East London, London Metropolitan University, University of Westminster a London South Bank University. Tamní teploty jsou typické pro mírné přímořské klima, kdy mezi zimními a letními teplotami není tak velký rozdíl.

Historie London (Londýna)

Založení obce s názvem Londinium se datuje do roku 43 našeho letopočtu. Londýn má velice pohnutou historii, byl zužován řadou dobyvatelů a nejednou vypálen. Mezi ty nejznámější a nejničivější dobyvatele patří především Vikingové, kteří několikrát Londýn dobili a spravovali pod svou nadvládou. Londýn se i přesto nadále poměrně rychle rozvíjel až do 14. století, kdy Anglii zasáhla morová epidemie s drastickými následky ve výši asi třetiny populace. Další citelnou ranou do chodu města bylo vypálení vetší části, z které se město vzpamatovávalo dalších 10 let. V 19. století se Londýn stal největším městem na světě a jeho dopravní infrastruktura se rozrostla o železnici a později o první metro na světě. Z novodobých dějin byl silným zásahem do osudů obyvatel II. světová válka, kdy během bombardování zemřeli tisíce lidí a řada historických budov byla zničena.

Ekonomie London (Londýna)

Z ekonomického hlediska patří Londýn k nejdůležitějším městům na světě. London metropolitan area se zhruba z jedné třetiny podílí na celkovém hrubém domácím produktu celé Velké Británie z toho více jak 50% tvoří odvětví poskytování služeb, které se začalo rozvíjet již brzy po II. světové válce. Za sídlo si Londýn vybralo na 500 mezinárodních bank a město tak dohání i New York, který pravděpodobně v blízkých letech i překoná. Kromě světoznámých bank v London district sídlí i brokerské společnosti, nejslavnější firmy zabývající se právem a společnosti zabývající se poskytování služeb, např. telefonní společnosti. Jelikož i Londýn (angl. London) patří ke starším městům Evropy, má i řadu zajímavých architektonických památek, které lákají každoročně milióny lidí k návštěvě, čili další nezanedbatelnou položkou zisku města je turistika.

Významná kulturní zařízení London (Londýna)

  • muzea - Science Museum (muzeum vědy), Přírodopisné muzeum (věnované přírodním vědám), Britské muzeum (věnované historii Británie), Madame Tussaud (voskové figuríny)
  • galerie - Národní galerie, Tate Gallery
  • paláce - Buckinghamský palác (současné sídlo královny), Tower of London (palác a pevnost veličenstva), Westminsterský palác (palác s opatstvím)
  • ostatní zajímavosti - London Bridge (nejznámější most přes Temži), Tower Bridge (další most), hvězdárna v Greenwichi, Downing street (sídla ministrů), Trafalgar Square (slavné náměstí v centru), parky a zahrady po celém London area

Cestování do London (Londýna)

  • autobus : Praha - Londýn (London) 19h.
  • vlak : Praha - Londýn (London) 14h. 50min.
  • letadlo : Praha - Londýn (London) 1h. 40min.